Принцип роботи ГЕС

        Сьогодні сучасні гідроелектростанції – це величезні споруди на гігават встановленої потужності. Однак принцип роботи будь-якої ГЕС залишається в цілому досить простим і всюди майже повністю однаковим. Напір води, спрямований на лопаті гідротурбіни, призводить її в обертання, а гідротурбіна в свою чергу, будучи з’єднана з генератором, обертає генератор. Генератор виробляє електроенергію, яка і подається на трансформаторну станцію, а потім і на ЛЕП.


           У машинному залі гідроелектростанції встановлені гідроагрегати, які перетворюють енергію потоку води в енергію електричну, а безпосередньо в будівлі гідроелектростанції розташовуються всі необхідні розподільні пристрої, а також пристрої управління і контролю роботи ГЕС.
          Потужність гідроелектростанції залежить від кількості і від напору води, що проходить через турбіни. Безпосередньо натиск виходить завдяки направленого руху потоку води. Це може бути вода накопичена у греблі, коли в певному місці на річці будується гребля, або ж натиск виходить завдяки деривації потоку, – це коли вода відводиться від русла по спеціальному тунелю або каналу.

            Так, гідроелектростанції бувають греблі, дериваційними і гребле-дериваційними. Найбільш поширені греблі ГЕС мають в своїй основі греблю, перегороджує русло річки. За греблею вода піднімається, накопичується, створюючи свого роду водяний стовп, що забезпечує тиск і натиск. Чим вище гребля – тим сильніше натиск. Найвища в світі гребля має висоту 305 метрів, це гребля на Цзіньпінской ГЕС потужністю 3,6 ГВт, що на річці Ялунцзян в західній частині провінції Сичуань на Південно-Западній території Китаю.

            Гідростанції, що використовують енергію води, бувають двох типів. Якщо річка має невелике падіння, але щодо багатоводна, то за допомогою греблі, що перегороджує річку, створюють достатню різницю рівнів води.

            Над греблею утворюється водосховище, що забезпечує рівномірну роботу станції протягом року. Біля берега нижче греблі, в безпосередній близькості до неї встановлюється водяна турбіна, поєднана з електричним генератором (пригребельного станція). Якщо річка судноплавна, то біля протилежного берега робиться шлюз для пропуску судів.Якщо ж річка не дуже багатоводна, але має велике падіння і бурхливу течію (наприклад, гірські річки), то частина води відводиться по спеціальному каналу, має набагато менший ухил, ніж річка. Канал цей іноді має протяжність в кілька кілометрів. Іноді умови місцевості змушують замінити канал тунелем (для потужних станцій). Таким чином створюється значна різниця рівнів між вихідним отвором каналу і нижньою течією річки. У кінця каналу вода надходить в трубу з крутим нахилом, у нижнього кінця якої розташовується гідротурбіна з генератором. Завдяки значній різниці рівнів вода набуває велику кінетичну енергію, достатню для живлення станції (дериваційні станції). Подібні станції можуть мати більшу потужність і ставитися до розряду районних електростанцій. На найменших станціях турбіна іноді замінюється менш ефективним, за дешевшими водяним колесом.

Режим роботи Сумських ГЕС

Режим роботи Седнівської ГЕС