Минулий 2019 рік для міні гідроелектростанцій Сумщини (Низівська, Ворожбянська, Михайлівська) та Чернігівщини (Седнівська ГЕС) можна характеризувати роком змін, початком періоду модернізації і реконструкції обладнання призначеного для виробництва електричної енергії з екологічно чистих, відновлюваних джерел енергії.
Протягом 2019 року була виконана низка заходів направлених на збільшення використання гідроресурсів річок Псел та Снов, а відповідно і виробництва екологічно чистої енергії, а саме : повне відновлення працездатності (після декількох років простою) одного гідроагрегата на Низівській ГЕС; капітальний ремонт одного гідроагрегата на Низівській ГЕС; ремонт валів генераторів та підшипників на Михайлівській та Седнівській ГЕС; ремонт лопаток направляючого апарата робочого колеса Михайлівської ГЕС; заміна комутуючого обладнання на Ворожбянській та Михайлівській ГЕС, та багато іншого.
Це фактично одразу дало свій результат, так за 2019 рік, було вироблено більше ніж 4 млн. кВт.годин електричної енергії, тим самим забезпечили понад 2000 українських осель.
Річний помісячний План виробництва електричної енергії (ТОВ в цілому та постанційно) на 2019 рік ми склали як середньоарифметичну величину виробництва за останні п’ять років, який перевиконали загалом по ТОВ на 10%, при цьому Седнівська ГЕС перевиконала на 45 % , Низівська ГЕС перевиконала на 32 %, Ворожбянська ГЕС перевиконала на 1 %.
Важливим показником оцінки ефективності роботи ГЕС є величина споживання електричної енергії на власні потреби, тобто це енергія, яка витрачається на забезпечення власне виробництва. В 2019 році була виконана низка невідкладних заходів, які були направлені на зниження цього показника, а саме : в приміщеннях і на території станцій, замість ламп розжарювання встановлені світлодіодні енергозберігаючі лампи та прожектори, було встановлено сучасні тепло – зберігаючи вікна та двері на Низівській ГЕС, на кожній ГЕС було відновлено системи опалення приміщень, проведено ревізії електрогосподарства та видалення слабких місць таких як скрутки, застарілі автоматичні вимикачі, трансформатори струму та інше, виявлені нами недоліки електрогосподарства були внесені в планові ремонти та заміну в наступні періоди (економія склала приблизно 40% використаної електричної енергії на власні потреби у порівнянні з минулими роками).
Споживання електричної енергії на власні потреби за останні п’ять років також були взяті як основа для складання Річного плану.
Результати :
-
Низівська ГЕС – при плані 55 тис. кВт.годин, фактичне споживання склало 43 тис.кВт.годин, економія 12 тис.кВт.годин, або 22%.
-
Ворожбянська ГЕС – при плані 69 тис.кВт.годин, фактичне споживання склало 44 тис. кВт.годин, економія 25 тис.кВт.годин, або 36%.
-
Михайлівська ГЕС – при плані 53 тис. кВт.годин, фактичне споживання склало 15 тис.кВт.годин, економія 38 тис.кВт.годи, або 71%.
-
Седнівська ГЕС – при плані 7 тис. кВт.годин, фактичне споживання склало 5 тис.кВт.годин, економія 2 тис.кВт.годин, або 28%.
-
ТОВ «ЄДИНИЙ ЕНЕРГОСТАНДАРТ» – при плані 184 тис.кВт.годин, фактичне споживання склало 107 тис.кВт.годин, економія 77 тис.кВт.годин, або 42 %.
Для забезпечення безпечного виконання робіт, підтримання високої культури виробництва в ході поточної експлуатації, персонал станцій забезпечений сучасними засобами індивідуального захисту, бензо та електроінструментом, спецодягом, рятувальним засобами на воді.
За для забезпечення безпеки об’єктів гідроенергетики на станціях встановлені камери відеоспостереження; пожежна, охоронна сигналізації.
Для нормальної подальшої експлуатації на кожній ГЕС було усилено металеві ферми греблі, проведено фарбування металоконструкцій, зроблені 50 % від загальної кількості щитів греблі для аварійного запасу, проведені відновлювальні роботи перильних огороджень ГЕС, були виготовлені та встановлені нові затвори турбінних камер Седнівської ГЕС, встановлено нові радіатори системи охолодження гідроагрегатів, встановлено новий настил греблі Михайлівської ГЕС, також було заново побудовано оглядовий місток зі сторони нижнього б’єфу Ворожбянської ГЕС. На всіх наших ГЕС кожного року доглядаємо за прилеглими територіями та проводимо екскурсії студентів для ознайомлення з функціонуванням малої гідроенергетики та популяризації відновлювальної енергетики в цілому.
Протягом 2019 року були відремонтовані підйомні механізми на греблях ГЕС, решітки грубої та тонкої очистки води перед турбінами, з метою виконання очищення мальовничих річок Псла і Снова від плавучих дерев, сміття різного походження, що також є значним внеском в забезпечення екології нашої країни.
Протягом 2019 року персонал ГЕС підтримував встановлені Державними агенціями рівні води у водосховищах для забезпечення потреб всіх водокористувачів наших регіонів найціннішим скарбом людства – водою.